EN İYİ FOTOĞRAFÇILIK KURSU

Bu yazı, “En İyi Fotoğrafçılık Kursu” adı altında, fotoğraf severlerin nasıl kandırıldığını anlatmaktadır.

“En İyi Fotoğrafçılık Kursu biziz” diyen her firma, gerçekten en iyisi olabilir mi? Kaldı ki bir çok firma bunu iddia ediyor.

Yazan: Nihat Karadağ

UYARI: Lütfen bu yazıyı sonuna kadar okumadan, Google’de her hangi bir kelimeyi aratmayın… Aksi takdirde dolandırıcıların istediğini yapmış olursunuz.

Tuzağa Dikkat?

Kendi web sitelerinden “En İyi Fotoğrafçılık Kursu” diye makale yayınlayıp, kendi kendilerinin reklamını yapan bir firma var. Yalnız bu firmanın tek amacı sizin paranızı almak. Ne yazık ki fotoğrafa yeni başlayan kişiler, bu firmaya inanıyor. Sonra da, ya fotoğraftan soğuyor ya da başka kurs bulup, baştan başlamak zorunda kalıyor. Bu da zaman ve para kaybına neden oluyor.

Bu yazıyı yazmaya başladığımda, anlatmaya nereden başlayacağımı çok düşündüm. Hatta yazsam mı yazmasam mı çelişki içerisinde de kaldım. Ancak insanlara doğruyu göstermek lazım. Üstelik bu konuda o kadar çok dertliyim ki anlatamam. Elimden geldiğince sizlere açık ve net olarak, fotoğraf severleri kandıran kişileri anlatmaya çalışacağım. Tabi önce beni tanımayanlarınız için “Ben kimim?”, kısaca size onu anlatayım.

* İlk fotoğraf ödülünü Lise’de almış,
* Üniversite yıllarında Bolu’da yerel gazetelerde çalışmış,
* Yine Bolu’da birkaç ulusal gazetenin Bolu Muhabirliğini yapmış,
* İstanbul’da 3 yıl ulusal gazetelerde foto muhabir olarak çalışmış,
* 5 yıl Başbakanlık için bir reklam ajansında foto muhabir olarak çalışmış,
* Photoline Dergisi’nde 5 yıl yazarlık, 3 yıl yazı işleri müdürlüğü yapmış,
* 20’den fazla sergisi, 6 ödülü bulunan, (artık yarışmalara katılmıyorum)
* 10 yıldır fotoğraf eğitimi veren,
* Youtube ve Facebook’da ürettiği video içerikler toplamda 1 milyondan fazla izlenmiş,
* Bu nedenle de Türkiye’nin en fazla tanınan fotoğraf eğitmeniyim diyebilirim.

PEKİ SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

1. “Reklamın Böylesi”
Gelelim asıl mevzuya. Fotoğrafa başlamak isteyen kişiler, çevresindeki fotoğrafla uğraşan kişilere “Hangi fotoğrafçılık kursuna gideyim?” diye sorarlar. Onların bazıları da: “Nihat Karadağ’dan fotoğrafçılık kursu al” şeklinde yanıt veriyor. İşte burada sistem devreye giriyor. Nasıl mı? Benim ismim ve soyismimle Google’a reklam vermişler. Google’da “Nihat Karadağ” ya da “Nihat Karadağ Fotoğrafçılık Kursu” diye aratınca aşağıdaki reklam çıkıyor.

fotoğrafçılık kursu

Evet, inanılır gibi değil. Ama adamlar benim adımla reklam vermişler ve bu reklamı görenler, o eğitim kurumunda benim eğitim verdiğimi sanarak, oradan fotoğrafçılık kursu alıyorlar.

2: Peki böyle bir şey nasıl olabilir?
Bu sorunun cevabı da açık ve net. Şöyle ki, bu kurumu mahkemeye verdim ve muhtemelen dava 3-4 yıl sürecek. Bu süre içerisinde bu kişiler benim ismimi kullanarak hem maddi kazanç elde edecekler, hem de iyi bir eğitim vermedikleri için ismimi kötülemiş olacaklar. Mahkeme sonucunda alacakları ceza, yapacakları karın yanında devede kulak kalacak. Yani adamlar sistemin açıklarını iyi biliyor ve bunu da kendi lehlerine kullanıyorlar.

3: Aynı Zamanda Fotoğraf Hırsızsı Bir Firma
Benim çektiğim fotoğrafları kendi sitelerinde yayınlıyorlar. Diğer fotoğraf kurslarının görsellerini de alıp, kendilerininmiş gibi yayınlıyorlar. Şu an bu firmaya sadece benim tarafımdan açılmış 5 dava bulunuyor. Üstelik bu firma kendisini bir de “En Güvenilir Fotoğrafçılık Kursu” olarak gösteriyor. 🙂

4: Dezenformasyon
Aslında bir web tasarım şirketi olan bu firmaya ait 300’den fazla web sitesi var. Kendilerine ait A sitesinde, B sitesini öven makaleler yayınlıyorlar. Doğal olarak Google arama sonuçlarında bu firmayı gören fotoğrafseverler de, bu firmaya inanıyorlar. Örneğin, “Dünyanın En İyi 10 Fotoğrafçısı” isimli makalede, firma kurucuları yer alıyor. Ancak bu kişinin 1 tane bile adam akıllı fotoğrafı yok. Sergi, ödül vs zaten yok. 10 fotoğrafçının biografisine baktığında, 9’unun fotoğrafla ilgili olan hikayeleri anlatılmış. Ama kendisinin fotoğrafla ilgili neler yaptığına hiç değinilmemiş. Varsa yoksa kişisel gelişim başarıları… 🙂 Tabi o da şişirme…

5: Eğitmen Kadrosu Akrabalarıyla Dolu
Eğitmen kadrosunun çoğu, firma sahibiyle aynı soyisme sahip. Yani eşini, kardeşini, akrabasını eğitmen yapmış. Bu kişiler hangi fotoğraf okulundan mezunlar, hangi sergilerde, hangi projelerde yer aldılar? Hiç biri yazmıyor, çünkü yok. Öte yandan derslere giren eğitmenler de, acemi fotoğrafçılardan oluşuyor. Öğrenciler tarafından sorulan sorulara cevap veremiyorlar. Power Point sunusundaki yazıları okuyarak ders anlatıyorlar. Ben bunları nereden mi biliyorum? Oraya gidip eğitim alan, sonra bize gelip eğitim alıyor. Bu nedenle önce onların, sonra bizim öğrencimiz olan kişilerin anlattıklarından biliyorum.

6. Sağlıksız Ortamlarda Fotoğrafçılık Kursu
Sözde, en çok şubeye sahip olan fotoğrafçılık kursu. Ancak eğitim verdikleri yerlerin adreslerine bakınca, bazı dans kursları ile bire bir aynı. Hem ter kokan, hem de yan tarafta yüksek müzikle dans eden insanların olduğu bir ortamda eğitim almaya çalışıyorsunuz.

7. Sosyal Medya’da Ucuz Reklam
Bizim ve diğer fotoğraf kurslarının sosyal medya gruplarında, kendi reklamlarını yayınlayacak kadar da etikten yoksun insanlar.

8. Makaleleri Kopyala Yapıştır Yap
Benim üzerine saatlerce düşünüp, büyük emek vererek hazırladığım fotoğrafçılığa dair yazdığım makalelerin, bazı kelimelerini değiştirip kendi sitelerinde yayınlıyorlar.

9. Taklit
Üstelik bir de sürekli bizi takip edip, bizim getirdiğimiz yenilikleri kendilerine ekliyorlar. Bunlardan bazıları: “Sınırsız Kurs Tekrarı”, “Telafi Dersi İmkanı”, “15 Günde Bir Gezi” gibi… Tabi ki telafi dersi yapmak istediğinizde bir türlü yapılamıyor, keza gezilerde 15 günde bir değil.

 

PEKİ NE YAPMALI?

İnsanların dolandırılmasına müsadece etmemek için sadece 1 dakikanızı ayırarak, bu yazının linkini sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Böylece Google aramalarında o firma gerileyecek ve bu yazının yer aldığı site ön plana çıkacaktır.

 

Google’da “En İyi Fotoğrafçılık Kursu” yada “Nihat Karadağ” diye yazıp aratırsanız ve o firmanın sitesine hit kazandırabilirsiniz. Böyle bir durumda Google o siteyi ön planda tutmaya devam edecektir. O firmanın istediği de zaten bu. O nedenle adamların ekmeğine yağ sürmeyin…

Siz siz olun, kendilerini olduğundan farklı gösteren, para düşkünü ticarethanelere dikkat edin…

Eğitim alacağınız fotoğrafçılık kursunu mutlaka araştırın… Kurs hakkında sosyal medyada kim ne demiş, kaç puan vermiş, eğitmenlerinin fotoğraf geçmişleri neler vs…

Paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın.

Benim eğitim verdiğim fotoğrafçılık kursunu merak edenler için, aşağıya linki ekliyorum.

https://www.photoplay.com.tr/fotografcilik-kursu/

 

ÖNEMLİ NOT: Bu makaleye bile takla attırıp kendi sitelerinde yayınlayabilirler. Aman Dikkat… 🙂